کتاب شناسی حضرت احمد بن موسی (ع)شاهچراغ
‏عنوان و نام پديدآور:‏‫کتابشناسی حضرت  شاهچراغ (ع)‏‫/ به کوشش فرید کامگار، علی احسانی‌مقدم‏‫؛ [به سفارش بنیاد فارس‌شناسی].
کتاب شناسی حضرت احمد بن موسی (ع)شاهچراغ

کتابشناسی احمد بن موسی (ع)شاهچراغ

كتاب شناسي يا كتابنامه معادل واژه انگليسي bibliography و به معني تشريح ، تفسير و توصيف و بررسي آثار است .

كتاب شناسي درواقع صورت يا سياهه اي منظم از آثار يك نويسنده و يا يك موضوع خاص است كه داراي يك ويژگي مشترك است مانند زبان ، شكل ، زمان انتشار و جز آن ...

درگذشته كتاب شناسي را مترادف فهرست هم ميدانستند. به طور كلي كتاب شناسي ها به منظور اهداف زير تهيه مي شوند:

۱. تهيه ي سياهه اي از آثاردرباره يك موضوع يا يك مكان و يا يك شخص

۲. تهيه ي سياهه اي از آثاري كه بتوانند جوابگوي پرسش خاصي باشد

۳. تعيين محل دستيابي و بازشناسي آثار خاص يك شخص.[1]

اهميت كتاب شناسي و كاربرد آن در پژوهش از مسائل مورد قبول همگان است .كمتر پژوهشي بدون تكيه بر منابع و آثاري كه درآن زمينه نوشته شده است به سامان خواهد رسيد. از همين رو پس از انتخاب موضوع ، اساسي ترين مسئله ، مراجعه به منابع و بررسي و گردآوري اطلاعات است. در نتيجه آگاهي از منابع كتاب شناسي افزون بر افزايش غناي پژوهش ، از به هدر رفتن فرصت ها و دوباره كاري ها پيشگيري مي كند.[2]

جمع آوری آثار و منابع مختلف در حوزه دین و شناخت ائمه معصومین و بزرگان دینی از دیرباز مورد توجه دین پژوهان و محققان اسلامی بوده و ضرورت شناخت این آثارو معرفی آنها از اهمیت زیادی برخوردار است. نظر به اهمیت شیراز و بارگاه مقدس شاهچراغ (ع) که بنا به فرموده مقام معظم رهبری سومین حرم اهل بیت (ع) در کشور است، تهیه کلیه آثار و منابع مختلف در مورد حضرت احمدبن موسی شاهچراغ (ع) ازویژگی خاصی برخوردار است. لذا در اینجا به شرح مختصری از نحوه گردآوری منابع و آثار مرتبط با احمدبن موسی (ع)پرداخته میشود.

در ابتدا ليست كاملي از كتابخانه ها و مراكز اطلاع رساني مهم كشور با استفاده از بانك اطلاعات کتابخانه های ایران از طريق سايتIsil.nlai.ir تهيه شد، سپس شماره (فاكس) هر كدام از کتابخانه ها استخراج و با آن ها مكاتبه گرديد تا هر اثر و يا ليستي از حضرت احمد بن موسي شاهچراغ(ع) را در مجموعه خود دارند، اعلام نمايند.

پايگاه Lib.ir پايگاه اطلاع رساني ديگري بود که مورد توجه قرار گرفت. همچنين فهرستگان نسخ خطي آقا بزرگ و نرم افزار رسا در کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران، سایتهای روزنامه های داخلی و خبرگزاریها، اسناد و مدارك و فهرست فيلم و عكس، پایگاه مقالات و نشریات داخلی از قبیل Sid و Magiran نیز مورد بررسی قرارگرفتند. لازم به ذکر است که تهیه لیست کاملی از آثار و منابع مرتبط در مورد یک فرد طیف گسترده ای از منابع و ماخذ را در بر می گیرد که خود شامل: کتب، مقالات، نسخ خطی، اسناد، و... می باشد. نظر به گستردگی و پراکندگی جغرافیایی کتابخانه ها مراکزاطلاع رسانی در سطح کشور و لزوم دسترسی به منابع آنها، این امر مستلزم جستجوی دقیق و بررسی عمیق است مخصوصا در مورد مطالب روزنامه ها و خبرگزاریها، چرا که هنوز در کشور ما نمایه و فهرستی ازمطالب، مقالات و گزارشهای روزنامه ها و خبرهای آنها وجود ندارد. با توجه به تمام مسائل و مشکلات پیش رو در تهیه آثار و منابع مرتبط با شاهچراغ(ع) ، امیدواریم که مجموعه گردآوری شده بتواند پژوهندگان را پسند افتد.

علی احسانی مقدم/فربدکامگار؛شیراز اسفند ۱۳۹۰


شناسنامه اثر:

‏عنوان و نام پديدآور:‏‫کتابشناسی حضرت احمدبن موسی شاهچراغ (ع)‏‫/ به کوشش فرید کامگار، علی احسانی‌مقدم‏‫؛ [به سفارش بنیاد فارس‌شناسی].

‏مشخصات نشر:شیراز‏‫: آثار ماندگار‏‫، ۱۳۹۱.

‏مشخصات ظاهری:‏‫۱۶۸ ص.

‏شابک:‏‫978-600-92039-6-3

‏شماره کتابشناسی ملی:۲۶۷۰۷۳۸[1] احساني مقدم، علي. كامگار، فربد.كتاب شناسي ميرزا احمد نيريزي. شيراز: بنياد فارس شناسي،1390.ص90.

[2] حري، عباس.دائره المعارف كتابداري و اطلاع رساني .تهران: كتابخانه ملي ،۱۳۸۱.ص۱۵۵۹.