سهم خراسان‌جنوبی از نشر کتاب پایین است..
تاریخ خبر : ١٣٩١/٩/١٣

سهم خراسان‌جنوبی از نشر کتاب پایین است...به نقل از خبرگزاری فارس--استانها--بیرجند۱۲/۹/۹۱

به نقل از خبرگزاری فارس 

سهم خراسان‌جنوبی از نشر کتاب پایین است..

به گزارش خبرگزاری فارس از بیرجند، علی اسماعیلی صبح امروز در بازدید از نمایشگاه کتاب خراسان‌جنوبی اظهار کرد: 2 میلیارد تومان اعتبار برای خرید تازه‌های کتاب به استان‌های کشور ارسال شده و محموله جدید کاغذ نیز به زودی وارد بازار کشور می‌شود.

وی بر راه‌اندازی بازارچه مرزی کتاب در این استان تاکید کرد و افزود: این استان به دلیل هم مرز بودن با افغانستان بازارچه‌های فعالی دارد که می‌توان بازارچه مرزی کتاب را نیز در این استان پیشنهاد و راه‌اندازی کرد.

سرپرست معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از برگزاری 24 نمایشگاه کتاب در سال جاری در استان‌ها کشور خبر داد و تصریح کرد: خبرگزاری کتاب نیز به زودی در تمامی استان‌های کشور ایجاد می‌شود.

اسماعیلی یادآور شد: در حال حاضر ایران در منطقه به لحاظ نشر کتاب رتبه نخست و در دنیا رتبه 10 را دارد.

وی، سرانه مطالعه عمومی در کشور را  70 دقیقه و سرانه مطالعه کتاب را  18 دقیقه و 47 ثانیه برشمرد و ادامه داد: راه‌اندازی زنگ کتابخوانی نیز در مدارس استان باید در دستور کار باشد.

سرپرست معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر راه‌اندازی فروشگاه‌های زنجیره‌ای کتاب در کشور تاکید کرد و یادآور شد: همانند فروشگاه‌های زنجیره‌ای که داریم می‌توانیم فروشگاه‌های زنجیره‌ای کتاب را نیز در استان‌ها ایجاد کنیم.

اسماعیلی با تاکید براینکه صنعت چاپ جزء صنعت‌های سودآور است، اظهار کرد: با وجود محدودیت‌ها در بخش کاغذ در هفت ماهه نخست امسال هیچ کاهشی در میزان تعداد کتب منتشر شده در مقایسه با مدت مشابه گذشته نداشتیم به گونه‌ای که 32 هزار و 508 عنوان کتاب مجوز چاپ گرفته‌اند.

وی با بیان اینکه در حوزه کتب کودکان باید فعالیت‌های جدی انجام شود، گفت: در حوزه کودکان هم‌اکنون همه به سمت ترجمه رفته‌اند و باید به سمت تألیف و تولید فکر در این حوزه حرکت کنیم.

سرپرست معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سهم خراسان‌جنوبی از نشر کتاب را 0.02 درصد دانست و افزود: در صورتی که این سهم افزایش یابد از این استان حمایت می‌کنیم.