پرفسور مسعود گلزاری (قدیمی ترین اثر تاریخی در استان کرمانشاه است)
تاریخ خبر : ١٣٩۵/٨/٢
پرفسور گلزاری از مشهورترین اساتید تاریخ وباستان شناسی ایران  در حاشیه روز کرمانشاه در کاخ سعد آباد برگزار شد در سخنرانی کوتاهی گفت:
پرفسور مسعود گلزاری (قدیمی ترین اثر تاریخی در استان کرمانشاه است)

در استان کرمانشاه از همه ادوار تاریخ آثار وجود دارد.

به گزارش کرمانشاه پست دکتر مسعود گلزاری، از تاریخدانان و باستان شناسان به نام ایران و نگارنده کتاب معروف کرمانشاهان باستان، در مراسم شب فرهنگی کرمانشاه که به مناسبت هفته میراث فرهنگی ...در محل کاخ موزه سعدآباد برگزار شد، اظهار داشت: تنها سرزمینی که در ایران زمین دارای پهنه گسترده ای از آثار باستانی است، فقط کرمانشاه می باشد. 
وی افزود: در استان فارس تنها آثار مربوط به دوران هخامنشیان و ساسانیان را داریم، در استان اصفهان نیز آثار موجود تنها محدود به دوران سلجوقیان و صفویان می شود اما در استان کرمانشاه از همه ادوار تاریخ آثار وجود دارد. 
گلزاری اظهار داشت: استان کرمانشاه از ۱۲۵ هزار سال پیش تا کنون دارای آثار متعدد تاریخی ارزشمند است. 
این باستان شناس برجسته کشور گفت: در کاوشهایی که در سال ۱۳۳۴ در منطقه بین گیلانغرب و سومار در استان کرمانشاه داشتیم، یک تبر سنگی را کشف کردیم که متعلق به ۱۲۵ هزار سال پیش از میلاد مسیح بود که این تبر سنگی، قدیمی ترین شیء تاریخی ایران زمین می باشد. 
گلزاری افزود: مهمترین شاخصه استان کرمانشاه، کوه بیستون یا بغستان به معنای کوه خدایان است که از دوران غار نشینی تا دوران صفویه دارای آثار بسیاری است که اصلی ترین اثر این مجموعه ثبت جهانی شده، سنگ نوشته داریوش بزرگ است. 
نویسنده کتاب معروف کرمانشاهان باستان، گفت: از سویی دیگر طاق بستان که در مرکز شهر کرمانشاه قرار دارد، زیباترین اثر دوران ساسانیان است. 
وی خاطرنشان کرد: همچنین بزرگترین مرکز زمستانی شاهنشاهی ساسانیان نیز در کاخ خسرو قصرشیرین قرار دارد. 

گلزاری ادامه داد: از سویی دیگر استان کرمانشاه دارای جاذبه های طبیعی کم نظیری همچون دره ریجاب و روستاهای پلکانی منطقه اورامانات است که دیدن این مناظر هر گردشگری را به وجد می آورد.منبع :

http://www.zagros831.blogfa.com/post-390.aspx